micro:bit skvěle zahnízdil v Olomouckém regionu

zdroj: VOŠ a SPŠE Olomouc, micro:la

O tom jak skvěle se daří micro:bitu v Olomouckém kraji si již cvrlikají micro:bity po celé ČR.

Ředitel Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické Ing. Josef Kolář nám pěkně sepsal aktuální zapojení BBC micro:bitu v Olomouckém regionu. Moc děkujeme, přejeme micro:bitům krásný let a zábavu s dětmi. Snad se podaří zahnízdit i jinde a rozšíří základnu v celé ČR. Pokud se micro:bitu daří i v jiných lokalitách, budeme rádi za peer to peer zprávy k inspiraci ostatních.

panu řediteli moc děkujeme.

tým Nadačního fondu micro:la

Micro:bit v regionu Olomouc – aktivity 9/2017 až 12/2018

  1. Projekt Lajkni:mě

V rámci projektu Lajkni:mě pod záštitou agentury Czechinvest proběhly v měsících listopadu a prosinci roku 2017 série kurzů zaměřených na programování minipočítače micro:bit. Součástí kurzu byla i tvůrčí činnost spočívající ve výrobě papírového modelu autíčka, které bylo následně osazeno motory a micro:bitem, který ve spojení s druhým micro:bitem ovládal pohyb auta.

VOŠ a SPŠE, jako jedna z vybraných škol zmapovala zájem místních ZŠ, který převýšil kapacitní možnosti celého projektu Lajkni:mě. Ve výsledku se zapojilo přes 70 žáků z 6 ZŠ z Olomouce a blízkého okolí.

  1. Regionální kolo na VOŠ a SPŠE Olomouc

Ve středu 17. ledna 2018 se utkalo 24 nejlepších účastníků základních kol na ZŠ v regionálním kole o drobné ceny, ale především o možnost postupu do celorepublikového finále v Pardubicích. Žáky přijeli podpořit jejich pedagogové. 5 nejlepších se utkalo v Pardubicích se soupeři z celé ČR a potěšitelné je, že na 1. místě skončil zástupce olomouckého kraje, konkrétně ze ZŠ Lutín.

  1. Soutěže v programování

Jako pořadatelé okresního (březen 2018) i krajského kola (duben 2018) Soutěže v programování pod záštitou MŠMT jsme se rozhodli rozšířit kategorie o další 2 pro žáky ZŠ. Jedna z nich byla zaměřena na Micro:bit a soutěžící se utkali o zajímavé ceny, které na základě žádosti školy dotačně podpořil Odbor školství a mládeže Krajského úřadu Olomouckého kraje.

  1. Pracovní skupina MicrOlo:bit

Skupina sdružuje zástupce SŠ, ZŠ, UP Olomouc, DDM, inovační agentury OK4inovace a dalších institucí. Na nepravidelných setkáních dochází k výměně názorů ohledně aktivit spojených s Micro:bitem – programování, praktická zapojení, soutěžní úlohy, 3D tisk, metodika výuky a financování aktivit.

  1. Spolupráce s firmami

Během jara a podzimu  2018 se nám podařilo oslovit partnerské firmy stran podpory nasazení Micro:bitu pro žáky ZŠ i SŠ. Konkrétní realizací jsou pak příspěvky firem na nákup Inventor’s kitů pro další vývoj, Mini Move pro realizaci vozítek, sponzoring ve formě potisku obalů na Micro:bit logem firmy a následné rozdání žákům SŠ jako odměna za splnění soutěžního úkolu a další.

  1. Kurzy pro žáky olomouckých ZŠ

Ve spolupráci s Městem Olomouc a OK4inovace se na podzim rozběhla série kurzů základních dovedností s Micro:bitem pro žáky vybraných olomouckých ZŠ. Celkem by mělo být podpořeno na 200 žáků. Díky dotační podpoře města došlo nejen k nákupu Micro:bitů pro jednotlivé ZŠ, ale i podpoře nadaných žáků ze SŠ formou finanční odměny za jejich lektorskou činnost s žáky.

  1. Rozvíjející kroužek Micro:bit

Pro zájemce z předchozí aktivity připravujeme navazující kroužek na půdě školy, ve kterém budou využívány rozšiřující sady Micro:bitu (Inventro’s kit a Mini Move) a také realizovány experimentální zapojení se servomotory a nepájivými poli.

  1. Využití stavebnic Merkur

V rámci dalšího vývoje testujeme pořízené sady Merkur, určené pro stavbu zařízení řízených Micro:bitem. Konkrétně se jedná o pásový dopravník, robotickou šestiosou ruku a robotický podvozek s chňapkou. Pro další experimenty hodláme využít i vlastní 3D tiskárnu.

Zpracoval: Ing. Josef Kolář,

ředitel Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy elektrotechnické v Olomouci

 

Ilustrační obrázek: kroužek micro:bit v ZŠ Lutín, zdroj: SPŠE Olomouc

 

 

Scroll to Top