V rámci pilotního projektu byly dne 8.6.2017 rozdány micro:bity všem školám v Lanškrouně.
Město Lanškroun , Nadační fond micro:la 14.6.2017,
Ve čtvrtek 8. června byly předány poslední slíbené microbity v rámci v ČR unikátního pilotního projektu zábavného programování pro děti iniciovaného Nadačním fondem micro:la. Celkem bylo rozdáno 190 ks microbitů do Lanškrounských ZŠ, víceletého Gymnázia a SOU/SOŠ. Vše mohlo být zrealizované díky finanční podpoře firem KOMFI a SANELA. Předání se zúčastnili za firmu KOMFI Ing. Jana Slováková, za firmu SANELA Ing. Radomír Ambrož, za město Lanškroun Mgr. Radim Vetchý a za Nadační fond micro:la Ing. Tomáš Zedníček Ph.D.
„S prvními kusy těchto počítačů se již v květnu seznámili žáci sekundy a také žáci navštěvující kroužek robotiky. V hodinách si všichni vyzkoušeli programování jednoduchých i složitějších aplikací. Během června pak žáci mohou využít sbírku příkladů, kterou pro ně připravil p. učitel Krisl, a v domácím prostředí se dále zdokonalit. Na konci měsíce pak zájemce čeká školní minisoutěž. Komu se podaří úspěšně vyřešit zadanou úlohu, dostane za odměnu svého vlastního microbita“, uvedla Mgr. Dagmar Flídrová, ITC metodik, Gymnázium Lanškroun.
Starosta města poděkoval firmám a nadačnímu fondu za podporu vynikajícího projektu:
„Velký kus práce dovedli i učitelé škol, kteří microbit zařadili do výuky. Metodiku pro ZŠ připravuje pan učitel Ing. Ivo Obr ze Základní školy Aloise Jiráska v Lanškrouně. Microbit v akci bylo možné vidět v pátek 16. 6. na Dobráku (Základní škola Dobrovského v Lanškrouně), kde se uskuteční další ročník oblíbené akce Věda při škole. Uvidíte také premiéru spojení micropočítače a stavebnice Merkur“.
„Další aktivitou, kterou Město Lanškroun a firmy chystají je pořízení 3D tiskáren do škol. Již jsou přislíbeny prostředky na dvě 3D tiskárny“, doplňuje starosta města.
3D tiskárny najdou široké uplatnění i při práci s micro:bitem. Děti si mohou vytisknout ruzná pouzdra, doplňky nebo např. karoserie robotických vozítek řízených micro:bitem. Odkazy na 3D modely pro micro:bit a ukázky možností jsou uvedeny na stránkách micro:la zde.
“Chceme podpořit vznik multifunkčních týmů, někdo je dobrý v programování, někdo má rád výtvarný design, jiný se zručností šroubuje stavebnice. Spojení výuky programování se stavebnicemi a 3D tiskárnou přináší další nové dimenze pro tvořivost dětí, poznávání sama sebe a vzájemné uznání svých dovedností v rámci týmů. Nechme se překvapit co vše nám micro:bit ještě dokáže.” poznamenal Ing. Tomáš Zedníček Ph.D. předseda správní rady Nadačního fondu micro:la
O projektu v Lanškrouně blíže píšeme na stránkách fondu zde, kde je možné najít i další fotografie a informace.
English Abstract
A unique micro:bit fun and learn pilot run project has been completed by micro:la foundation fund in Lanskroun on Thursday 8th June 2017. Over 190 microbits were introduced to all 7th class children in gramar schools, gymnasium and electrotechnology high school in Lanskroun town. The budget was put together in a round table by a Town Council and local companies Komfi and Sanela.
The local schools teachers are guiding students through tutorial lessons to realise how fun is micro:bit coding. The students that show a decent level of interest and skills in coding at the end of tutorial lecture can keep their micro:bit for home as a reward.
Lanskroun town hall in addition will provide a 3D printer equipment for each of the school that even further expand unlimited options of working with micro:bit. Pupils can print micro:bit packaging, peripherals, robotic vehicle chassis etc. The 3D print links are available on the microla page here.
“Our aim is to support creation of students multi-functional teams that value not only coding, but also design art or mechanical handling skills. The joint of coding, 3D printer and mechanical kits are bringing an additional dimension value in kids creativity, their self-recognition, self-confidence and each other different skills respect. Let’s micro:bit and kids to suprise all of us.” said Tomas Zednicek, from micro:la foundation fund.
see more text and photoes about the pilot project in Lanskroun here