MICROTELA – Lanškrounský zámek praskal ve švech

zdroj: město Lanškroun, článek

Ve čtvrtek 10. května 2018 zaplnili doslova každý kout lanškrounského zámku žáci zejména 1. stupně základních škol Lanškrounska, aby poměřili svou kreativitu, vynalézavost a zručnost v 0. ročníku soutěže MICROTELA.

Soutěžilo se ve 4 kategoriích. V první kategorii s názvem Projekty se utkalo 6 týmů. Soutěžící prezentovali odborné porotě výsledky svého bádání na téma 100 let v životě Lanškrounska a jeho obyvatel a 50. ročník Lanškrounské kopy. Na sále zámku porovnalo své síly 12 týmů v kategorii Fischertechnik. Soutěžící obdrželi od poroty zadání sestrojit auto. Fantazii se meze nekladly a porota tak mohla hodnotit různé typy sportovních a terénních vozů nebo také auto, které připomínalo svým tvarem zvíře. Základními kritérii pro hodnocení bylo provedení, práce v týmu, zmíněná kreativita a v neposlední řadě funkčnost. Pro sestrojené vozy byla připravena dráha a téměř všem vozidlům se podařilo překročit cílovou pásku.

Další dvě kategorie byly z oblasti programování. Porota ve složení P.Čáp z SŠIE Delta Pardubice, J.Němec z SOŠ/SOU Lanškroun a T.Zedníček za Nadační fond micro:la rozhodně neměla jednoduchou práci. V druhé kategorii museli ještě účastníci prokázat dovednosti programování. Přímo na místě dostali tři zadání na programování BBC micro:bitu různé obtížnosti, které prověřilo zdatnost všech týmů. Zadání připravil pan I.Obr, autor mnoha lekcí BBC micro:bit uveřejněných na stránkách Nadačního fondu micro:la.

Do obou kategorií micro:bit se přihlásilo celkem 28 týmů. Základní škola A. Jiráska zastoupila celou podkategorii neprogramovatelných micro:bitů a vítězným projektem se stal Samozavlažovač květin. Druhé podkategorie programovatelných micro:bitů pro 1. stupeň se ujaly školy z Dolní Čermné a Výprachtic.

Zde nejvíce porotu oslovil projekt s názvem Parník ze Základní školy Vincence Junka v Dolní Čermné.

Poslední kategorii micro:bit II ovládli sourozenci Flídrovi s projektem Adventure wire. Ti byli ještě oceněni zvláštní cenou Nadačního fondu micro:la, aby si dle slov předsedy nadačního fondu Tomáše Zedníčka mohli psát láskyplné vzkazy. Nejdříve musí ovšem micro:bit naprogramovat. Možná tak vznikl nový nápad do dalšího ročníku soutěže.

Hlavní cenou soutěže byl autobusový zájezd do plzeňského Techmania Science Center, kam se podívá 42 soutěžících v pondělí 11. června. Děti se mohou těšit na prohlídku expozice Pod hladinou, Chemistři,  MáToHáček a mnohé dalších, ale také na show Van de Graffův generátor. Van de Graaffův generátor je přístroj, se kterým se demonstruje mnoho zajímavých pokusů z elektrostatiky. Umožňuje například vidět, jak působí elektrické pole, na vlastní kůži poznat elektrický náboj, nebo ukázat, co udělají dvě stejně nabitá tělesa přiblížená k sobě. Odvážnější si mohou vyzkoušet, jaké to je nabít se na 200 tisíc voltů.

„V minulém roce jsme si pohrávali s myšlenkou zapojit do technického vzdělávání žáky 1. stupně základních škol. Měli jsme obavy, zda se nejmladší děti dokáží zapojit, ale rozhodli jsme se, že se o to pokusíme a tak vznikla MICROTELA. Nikdo z organizačního týmu neočekával vysoký počet přihlášek, takže nás zaskočilo a mile překvapilo, když bylo na město doručeno 47 přihlášek, které představovaly téměř 150 dětí. Znalost a zručnost soutěžících byla vyvážená a na velmi dobré úrovni. Těším se na pokračování v příštím roce,“ uvedl Radim Vetchý.

 

Oceněné projekty

Cena radního Pardubického kraje – Roman Mareš a Filip Dušánek ze ZŠ Dobrovského, kategorie Fischertechnik

Cena starosty města – Patrik Rusín, Nele Schlegelová a Josef Maixner, kategorie micro:bit I programovatelné

Kategorie Fischertechnik
1. Matyáš Ficner a Petr Špirka, ZŠ Dobrovského
2. Tomáš Kysilka a Marek Hanyš, ZŠ Dobrovského
3. Josef Hofman a Vojtěch Kokora, ZŠ B. Smetany

Kategorie Projekty
1. Zub času – Ema Adamcová a Matěj Mareš, ZŠ Dolní Čermná
2. Povědomí lanškrounských obyvatel o národnostním složení obyvatel Lanškrouna v období 100 let – Samuel Lehar, Nela Zvoníčková a Aneta Jusková, ZŠ B. Smetany
3. Historie Lanškrounské kopy – Filip Resler a Viktorie Kmentová, ZŠ Dobrovského

Kategorie micro:bit I – neprogramovatelné
1. Samozavlažovač květin – Adéla Šemberová, Petra Krummerová a Lara Diblíková, ZŠ A. Jiráska
2. Čím se živí micro:bit – Sophia Zisios a Eliška Křenková, ZŠ A. Jiráska
3. Robůtek pořádníček – Vojtěch Šembera, Karel Maloušek, Filip Krcal a Matyáš Tomek, ZŠ A. Jiráska

Kategorie micro:bit I – programovatelné
1. Parník – Patrik Rusín, Nela Schlegelová a Josef Maixner, ZŠ Dolní Čermná
2. Big Ben – Lucie Grossmannová, Adéla Schónová a Martin Hlávka, ZŠ Výprachtice
3. Microtela – MASTERCAR – Ladislav Hejkrlík, Tobiáš Ptáček, Jakub Jirásek a Tomáš Zpěvák, ZŠ Dolní Čermná

Kategorie micro:bit II
1. Adventure wire – Lucie, Jaromír a Daniela Flídrovi, Gymnázium Lanškroun
2. Robot Wall-e – Jan Tomáško, Jan Chromec a Michal Ondrák, ZŠ A. Jiráska
3. Automatická garáž – Lukáš Javorek, Silva Gloserová, Vojtěch Kern a Dominik Mannel, ZŠ B. Smetany

 

Zvláštní ocenění Nadačního fondu micro:la

  • Eliška Křenková, ZŠ A. Jiráska za projekt Čím se živí micro:bit
  • Cena za samostatný přístup k práci s micro:bitem – Lucie, Jaromír a Daniela Flídrovi, Gymnázium Lanškroun
  • Motivační cena – Milan Minář, Tobiáš Jeníček, Matěj Skalický, Jan Lebdůšek a Petr Nečas, ZŠ Dobrovského
  • Cena pro školu za přípravu, vyrovnané týmy a práci s dětmi –  ZŠ Dobrovského

 

celý článek a fotografie je možno shlédnout na článku města Lanškroun zde.

 

 

Scroll to Top