děti z lanškrounských škol se bavily micro:bitem při akci meet & code

zdroj: Nadační fond micro:la

18.10.2017 na ZŠ Dobrovského v Lanškrouně proběhly dva KURZY PROGRAMOVÁNÍ A ZÁBAVY S MICRO:BITEM v rámci Evropského týdne programování Meet and Code. https://www.meet-and-code.org/.

Ve spolupráci Nadačního fondu micro:la a Střední školy informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích proběhly 18.10.2017 na ZŠ Dobrovského v Lanškrouně dva kurzy programování a zábavy s microbitem pro děti základních škol. Kurzy vedl pan Pavel Čáp z DELTA Pardubice s praktickými ukázkami možností micro:bitu. Akce se zúčastnilo 30 chlapců a dívek ze všech tří základních škol a víceletého Gymnázia v Lanškrouně.

V průběhu dopoledního kurzu Základů programování BBC micro:bit byl výukový blok rozdělen na dvě části. V první části se žáci seznámily se základy programování s pomocí kapesního mikropočítače micro:bit. Ve druhé části pak jak využít 3D tiskárnu. S její pomocí je možno vytvořit originální příslušenství různých tvarů, forem a barev. 3D tiskárny se také začínají objevovat v našich školách nebo jsou dostupné ve spolupracujících institucích a firmách. Proto je můžeme úspěšně využít k vytvoření užitečných doplňků pro náš microbit – např. krabička-pouzdro na micro:bit.

Odpolední kurz se zaměřil na případovou studii Auta řízeného kapesním počítačem BBC micro:bit. Během tohoto kurzu si žáci ve dvojicích sestavily model autíčka, které je řízeno s pomocí dvou mikropočítačů BBC micro:bit. Vše potřebné žáci dostali k dispozici a mohli si odnést po skončení kurzu do své školy. Konstrukce autíčka je velmi jednoduchá, sestavená z kartonu papíru, ze kterého děti vystřihovali kola a podvozek. Potom připojili jedmotlivé části elektronických obvodů a namonovali motorky a BBC micro:bit. Kromě programování tak děti musely prokázat také manuální dovednosti. Odměnou jim bylo vlastnoručně zhotovené autičko, které blikalo a pohybovalo se. Mezi prvními se vozítko rozpohybovalo týmu děvčat, které svoji pečlivostí a zručností tentokrát překonali chlapce. Kdo nestihl vše dokončit může pokračovat již samostatně nebo na škole v rámci kroužků apod.

Svítící oči dětí z jejich hmatatelného úspěchu byl odměnou všem organizátorům, SŠIE Delta a týmu TechSoup ČR, který tyto akce finančně podpořil v rámci projektu Meet and Code.

Scroll to Top